Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje niewielkie wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam kilka zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może schować się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa